Cholestaza wewnątrzwątrobowa w czasie ciąży predysponuje do późniejszych chorób wątroby

image

We wstępnym badaniu stwierdzono, że w przypadku cholestazy wewnątrzwątrobowej w czasie ciąży kobiety są bardziej podatne na choroby wątroby w późniejszym okresie.

To badanie kontrolne zostało przeprowadzone w Finlandii na 21 008 kobietach i wykazało powyższy wynik. Cholestaza wewnątrzwątrobowa w czasie ciąży (ICP) jest swędzącą chorobą skóry, gdy żółć zatrzymuje się w wątrobie.

Badanie zostało opublikowane w kwietniu 2006 roku w Hepatologii, oficjalnym czasopiśmie American Association for the Study of Liver Diseases (AASLD).

ICP występuje w jednym procencie ciąż, powodując intensywne swędzenie skóry i podwyższony poziom enzymów wątrobowych i kwasów żółciowych Anne Ropponen, doktorantka Wydziału Położnictwa i Ginekologii Szpitala Centralnego Uniwersytetu w Helsinkach prowadziła zespół naukowców i zaprojektowała badanie kohortowe z wykorzystaniem przypadków zarejestrowanych w Rejestrze Wypisów ze Szpitala Fińskiego między 1972 a 2000 r. Żadne wcześniejsze badanie nie zajmowało się tym aspektem. 10 504 kobiety, u których wykonano ICP w przeszłości, zostały przyjęte i dopasowane do kontroli bez ICP na podstawie wieku, miejsca i czasu porodu. Zbadały one łącznie 21 008 kobiet i zebrały informacje o ich późniejszych hospitalizacjach. Statystycznie istotne różnice w częstości występowania kilku chorób wątroby i dróg żółciowych zostały odnotowane i kobiety, które miały ICP były znacznie bardziej prawdopodobne do późniejszego zdiagnozowania z zapaleniem wątroby typu C, bezalkoholową marskością wątroby, kamicą żółciową, zapaleniem pęcherzyka żółciowego i bezalkoholowym zapaleniem trzustki. Według autorów: "Po wszystkich konserwatywnych analizach przeprowadzonych w tym badaniu stwierdzamy, że istnieje związek między ICP a kilkoma chorobami wątroby i żółci. Wyniki sugerują, że w podgrupie pacjentów ICP może być nie tylko samoograniczającym się, spontanicznie rozwiązującym stanem, za jaki został uznany, ale także wskaźnikiem kolejnych, często poważniejszych chorób. Aby usunąć przyczynę skojarzeń, które zidentyfikowaliśmy, wyraźnie wskazuje się dalsze badania".