Ciągłość opieki: Znaczenie ginekologii dziecięcej i młodzieżowej

image

Przejście od opieki pediatrycznej do opieki ginekologicznej dla dorosłych może być źródłem niepokoju i stanowić wyzwanie, ale nie musi być.

Nastoletnia pacjentka uśmiecha się do swojego ginekologa i korzysta z ciągłości opieki | University of Colorado OB-GYN | CO Dla dorosłych kobiet wizyta u ginekologa na badaniach i przesiewowych jest rutynową i po prostu częścią zachowania zdrowia. Niezależnie od wieku, ale szczególnie dla nastolatków, wizyta u ginekologa może być nerwowa i niewygodna.

Moi koledzy i ja uważamy, że szczególnie ważne jest stworzenie wygodnego i pouczającego środowiska dla młodych pacjentów, pomagając im w budowaniu podstaw skutecznej i proaktywnej opieki poprzez każdy kamień milowy w dziedzinie ich zdrowia reprodukcyjnego. Stworzenie takiej ciągłości opieki jest podstawową wartością specjalności Ob-gyn.

Ciągłość opieki ma miejsce wtedy, gdy pacjent i jego lekarz wspólnie zarządzają opieką zdrowotną przez pewien okres czasu. Pozwala to na długoterminowe poznanie historii danej osoby i zastosowanie tej wiedzy do bieżących i zmieniających się potrzeb.

Nasz zespół ginekologów dziecięcych i młodzieżowych w Szpitalu Dziecięcym w Kolorado jest nie tylko specjalnie przeszkolony w zakresie potrzeb młodych dziewcząt i nastolatków, ale także pilnie pracuje nad ułatwieniem młodym kobietom przejścia na opiekę ginekologiczną dla dorosłych.

Mówienie o lęku związanym z opieką zdrowotną w zakresie rozrodczości
Dla wielu młodych pacjentów istnieje strach lub niepokój w rozwiązywaniu problemów ginekologicznych. Na Uniwersytecie Colorado OB-GYN nasi eksperci ginekolodzy dziecięcy i młodzieżowi są partnerami i pracują w Szpitalu Dziecięcym w Kolorado, aby pomóc pacjentom poczuć się komfortowo podczas wizyty dotyczącej zdrowia reprodukcyjnego.

Każdą wizytę rozpoczynam od rozmowy i poznania mojego pacjenta poza dokumentacją medyczną. Łączenie zainteresowań i hobby zazwyczaj pomaga w łagodzeniu wszelkich niepokojów i może ułatwić rozmowy o problemach ginekologicznych. Nawiązanie jasnej komunikacji z dziewczyną jest niezbędne przed zbliżeniem się do bardziej intymnych elementów wizyty u ginekologa.

Do tej całej wizyty podchodzimy ze szczególną uwagą. Dla wielu młodych kobiet oczekiwanie na badanie miednicy jest niezwykle niepokojące. Młode pacjentki powinny jednak wiedzieć, że badanie miednicy jest rzadko potrzebne przy pierwszej wizycie.

W razie potrzeby, zawsze otrzymujemy zgodę rodziców i pacjentów na każdy rodzaj badania miednicy i robimy tylko to, co jest konieczne do oceny. Wiele razy jest to tylko spojrzenie na zewnętrzne genitalia.

Uważnie komunikujemy się z naszymi pacjentami na każdym etapie ich badania fizycznego i dlaczego jest to ważne.

Upoważnienie młodych kobiet do bycia ich własnymi obrońcami w ginekologicznej ciągłości opieki

Wielu lub nasi nastoletni pacjenci mają problemy zdrowotne, które trudno im omówić z rodzicami lub lekarzami rodzinnymi. Przede wszystkim zapewniamy naszych młodych pacjentów, że nie ma czegoś takiego jak głupie pytanie i że wiele z tych "żenujących" elementów zdrowia reprodukcyjnego jest w rzeczywistości normalnych i powszechnych. Nasza klinika jest strefą wolną od osądów.

Nastolatki i rodzice powinni wiedzieć, że część wizyty będzie poufna, co jest zapewnione, chyba że istnieje obawa o zagrożenie dla pacjenta lub kogoś innego. Okres dojrzewania to czas przemian i niezwykle ważne jest, aby nastolatki miały możliwość omówienia delikatnych kwestii na osobności.

Poufność zachęca młodych pacjentów do bardziej otwartego informowania o swoich objawach i problemach zdrowotnych. Jest to dla mnie ważne, ponieważ staram się zapewnić nastolatkom ciągłość opieki wysokiej jakości. Kiedy są one przejrzyste co do swoich potrzeb, możemy otwarcie dyskutować o możliwościach leczenia i znaleźć plan, który będzie działał dla wszystkich.

Chcę również, aby nastolatki były uczestnikami ich opieki medycznej i umożliwiły im samodzielną komunikację z lekarzami, teraz i w przyszłości.

Opieka nad złożonymi stanami zdrowia reprodukcyjnego przy zachowaniu ciągłości opieki
Warunki ginekologiczne mogą mieć wpływ na kobiety od okresu niemowlęcego do dorosłości i nie ma wątpliwości, że skomplikowane warunki, takie jak zaburzenia strukturalne, obfite miesiączki czy endometrioza, mogą stanowić wyzwanie. Poradzenie sobie z tymi schorzeniami może być szczególnie trudne dla młodszych pacjentów.

Wiem, że w końcu posiadanie diagnozy i planu leczenia złożonych stanów ginekologicznych jest ważne - ale może też sprawić, że przejście do dorosłego ginekologa będzie przerażające. Młodzi pacjenci nie powinni się zastanawiać, co jeśli ten nowy lekarz mi nie uwierzy? Co, jeśli nie rozumieją mojego stanu? 

Przewiduję przejście na opiekę opartą na zaufaniu i zrozumieniu, że moja relacja z pacjentem może trwać do lat dorosłych - badania pokazują, że zaufanie, jakie daje długotrwała relacja z lekarzem, może poprawić wyniki leczenia.

Jednym z moich szczególnych zainteresowań jest opieka ginekologiczna nad nastolatkami i młodymi kobietami z wadami anorektalnymi. Czasami odbytnica (część jelita grubego tuż nad odbytem) lub odbyt (otwarcie jelita grubego) tworzą się nieprawidłowo podczas rozwoju płodu.

Te wady rozwojowe stanowią dla kobiet problem ginekologiczny na całe życie poprzez dorastanie, seksualną intymność i rozmnażanie. Wiemy, że te pacjentki potrzebują współpracy i specjalizacji w przechodzeniu opieki z pediatrii do dorosłości - na co nasz zespół kładzie duży nacisk.

Przejście powinno być bezproblemowe

Zmiana może być trudna. W miarę jak nasi pacjenci zbliżają się do dorosłości, pracujemy z nimi indywidualnie, aby ustalić, czy są gotowi do przejścia ze szpitala dziecięcego do ginekologa, czy też będą kontynuować pracę ze swoim pediatrą w wieku dorosłym.