Ciężarna w pandemii: Grypa, koronaawirus i ciąża

image

W związku z szybkim zbliżaniem się sezonu grypowego, wiele osób zacznie się martwić o dwa wirusy zamiast jednego.

Zarówno grypa, jak i COVID-19 są zakaźnymi chorobami układu oddechowego o podobnych objawach, co utrudnia odróżnienie ich bez badań. Grypa i COVID-19 mają wiele wspólnych cech, ale istnieją między nimi pewne kluczowe różnice, szczególnie w przypadku osób w ciąży.

Oto, co powinieneś wiedzieć o tym, jak grypa i koronawirus wpływają na przyszłych rodziców i ich rozwijające się dzieci.

Ciąża, grypa i koronawirus
Na ogół młodzi, zdrowi ludzie w wieku rozrodczym nie chorują ciężko od COVID-19, a choroba bez objawów (bezobjawowa) jest powszechna. Osoby w ciąży również mają takie samo prawdopodobieństwo zarażenia się koronawirusem, jak osoby, które nie są w ciąży.

Jednak osoby ciężarne mogą być w nieco większym stopniu narażone na pewne powikłania z powodu koronawirusa, w tym przyjęcie na OIT i konieczność wentylacji mechanicznej. Jednak ryzyko śmierci nie wydaje się być wyższe w przypadku osób w ciąży. Oto więcej z tego, co wiemy o ciąży, karmieniu piersią i koronawirusie.

Według Centrów Kontroli i Zapobiegania Chorobom (Centers for Disease Control and Prevention) osoby w ciąży są bardziej narażone na ciężką chorobę wywołaną grypą (grypą) niż ich nieciężarne odpowiedniki. Ciąża zmienia układ odpornościowy, płuca i serce i może zwiększyć podatność na ciężkie choroby wywołane grypą, w tym choroby wymagające hospitalizacji, przez okres do dwóch tygodni po porodzie. Jeśli grypa wystąpi podczas ciąży, wirus może być również szkodliwy dla rozwijającego się dziecka.

W przypadku wystąpienia objawów grypy lub koronawirusa, w tym gorączki, bólu mięśni, bólu gardła, kaszlu i trudności z oddychaniem, należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem. Gorączka może być związana z wadami wrodzonymi, w tym z wadami mózgu i rdzenia kręgowego, które mogą powodować problemy dla rozwoju i ogólnego zdrowia dziecka.

COVID-19 i grypa od matki do dziecka
Ryzyko przeniesienia COVID-19 z matki na dziecko jest niezwykle niskie. Koronawirus nie jest podobny do zika, różyczki, HIV, syfilisu czy toksoplazmozy i nie ma dowodów na to, że COVID-19 powoduje wady wrodzone.

Obecnie nie istnieje szczepionka zapobiegająca COVID-19, ale badacze i producenci pracują nad jej jak najszybszym opracowaniem.

Na szczęście istnieje szczepionka, która może pomóc chronić Ciebie i Twoje dziecko przed grypą.

Chociaż jest to ważne dla wszystkich, jeszcze ważniejsze jest zaszczepienie się na grypę, jeśli jesteś w ciąży, próbujesz zajść w ciążę lub masz dzieci, osoby w ciąży lub osoby starsze w swoim życiu. Szczepionka przeciwko grypie jest bezpieczna dla kobiet, które mogą ją przyjąć w każdym momencie ciąży. Szczepienie może pomóc chronić Twoje dziecko przed grypą po porodzie. W czasie ciąży przekażesz swojemu rozwijającemu się dziecku przeciwciała ze szczepionki.

Sezon na grypę i COVID-19
Choć nie wiadomo, co przyniesie przyszłość, jest jednak pewna nadzieja.

Ponieważ zarówno grypa, jak i COVID-19 rozprzestrzeniają się przez krople oddechowe, zmiany, które już wprowadziliśmy, aby spłaszczyć krzywą COVID-19, w tym zdystansowanie społeczne, częstsze mycie rąk, zwiększona higiena i noszenie maski, mogą pomóc w zmniejszeniu wpływu grypy.