Cysty jajnikowe - co to jest i jak to leczyć

image

Jako jeden z najważniejszych organów w kobiecym układzie rozrodczym, jajniki produkują jaja, które plemniki muszą zapłodnić, aby kobiety mogły zajść w ciążę. Jajniki produkują również hormony estrogen i progesteron.

Kiedy twoje jajniki funkcjonują prawidłowo, prawdopodobnie nie zwracasz na nie większej uwagi. Ale czasami jajniki powodują problemy, które przesuwają waszą uwagę w dół.

Problemy te mogą obejmować torbiele jajnikowe wypełnione płynem, które tworzą się na jajnikach. Wiele kobiet otrzymuje w pewnym momencie torbiele jajników i choć zwykle nie ma się czym martwić, mogą one sygnalizować poważniejsze problemy zdrowotne. Oto, co musisz wiedzieć, jeśli masz cysty.

Nie panikuj
Większość cyst nie ma się czym martwić i zazwyczaj nie wywołują one żadnych objawów. Twój lekarz może nawet znaleźć taką, o której nie wiedziałeś podczas badania miednicy.

Nadal jednak możliwe są pewne objawy, takie jak nieregularne miesiączki, plamienia lub bóle i bóle miednicy, ale nie są one zbyt częste. Jeśli zauważysz te objawy, czas zgłosić się do lekarza, aby upewnić się, że torbiel nie jest czymś poważniejszym. Chociaż większość torbieli jest całkowicie niegroźna, czasami mogą one mieć charakter nowotworowy, zwłaszcza u kobiet po menopauzie. Porodzenie torbieli jajnika

Co, gdzie, kiedy, dlaczego, jak?
Większość cyst jajnikowych jest zazwyczaj łagodna, albo nie ma raka. Oto jak powstają 2 powszechne typy:

Istnieje kilka innych rodzajów łagodnych, mniej pospolitych torbieli:

 • Dermokosmetyki-Wywołują się z komórek, które są obecne od urodzenia
 • Endometriomas-Caused by endometriosis, a condition where the tissue that linting your uterus grow grow out of the uterus
 • Cystadenomy - powstają z powierzchni jajnika i są wypełnione wodnistym płynem.
 • Jeśli masz te objawy, udaj się na ostry dyżur... Teraz.

Czasami torbiele mogą pęknąć lub złamać się, powodując silne krwawienie lub silny ból.

Jeśli masz któryś z poniższych objawów pękniętej torbieli, udaj się natychmiast na ostry dyżur:

 • Ból z wymiotami i gorączką
 • Ciężki ból brzucha, który pojawia się nagle
 • Słabość, słabość lub zawroty głowy
 • Szybkie oddychanie

Dobre wieści: Jeśli próbujesz zajść w ciążę, nie musisz się martwić. Większość torbieli jajników nie zmniejsza płodności.

Jest jednak kilka wyjątków. Jeśli masz gruszkowate torbiele jajników, lekarz może zdiagnozować u Ciebie zespół policystycznych jajników - główną przyczynę niepłodności u kobiet. Cysty, które rozwijają się w wyniku endometriozy, mogą również wpływać na płodność. W razie jakichkolwiek wątpliwości lub pytań porozmawiaj z lekarzem.

Prawda o leczeniu
Ponieważ większość cyst jest łagodna i nie powoduje żadnych objawów, prawdopodobnie nie będziesz potrzebował żadnego leczenia.

Jeśli jednak regularnie masz torbiele i chcesz się leczyć, lekarz może zalecić Ci tabletki antykoncepcyjne, które mogą zmniejszyć ryzyko wystąpienia nowych torbieli. W bardzo szczególnych przypadkach lekarz może zalecić operację usunięcia torbieli. W takich przypadkach mogą pojawić się również torbiele:

 • Powodują objawy i nie znikają
 • Są większe niż dziesięć centymetrów
 • Zdarza się, gdy jesteś w pobliżu lub po menopauzie.