Emocjonalne zaangażowanie męża - ostateczna odpowiedź na to, czego pragną kobiety

image

Nic, nawet pieniądze, podział obowiązków domowych czy inne czynniki nie są w stanie uczynić Twojej żony szczęśliwą. Żadne formuły, żadne skróty, jedynym jedynym czynnikiem, który przyczynia się do szczęścia małżeńskiego kobiety jest poziom emocjonalnego zaangażowania i oddania męża. Poniżej przedstawiamy wniosek, do którego doszli W. Bradford Wilcox i Steven L. Nock z Uniwersytetu Wirginii.

Kobiety, których mężowie zarabiają większość dochodu (>68%), którzy nie pracują poza domem lub którzy mają silne wspólne zaangażowanie w życie małżeńskie, odnotowały wysoki poziom szczęścia małżeńskiego. Efekt ten był prawdziwy nawet w gospodarstwach domowych, w których kobiety miały demokratyczne poglądy, takie jak to, że zarówno mężczyźni, jak i kobiety powinni w równym stopniu przyczyniać się do dochodów rodziny i w podobny sposób dzielić się obowiązkami domowymi. Kobiety są równie szczególne, jeśli chodzi o ich postrzeganie sprawiedliwości. Kobiety, które uważały, że ich mężowie nie wywiązują się ze swoich obowiązków, wykazywały mniejszy poziom szczęścia niż te, które uważały, że podział prac domowych jest sprawiedliwy.

Kobiety, które miały konserwatywne poglądy, że to mężczyźni powinni odgrywać główną rolę w zarabianiu, a kobiety powinny zajmować się opieką nad rodziną, również odnotowały wysoki poziom szczęścia. Zaskakująco, prawie 2/3 kobiet zamężnych, które stwierdziły, że istnieje sprawiedliwy podział obowiązków domowych 50-50, w końcu wykonywały większość pracy, prawdopodobnie ze względu na konserwatywną mentalność lub postrzeganie męża jako ważnego źródła dochodu rodziny.

Badanie zatytułowane "What's Love Got to do With It? Equality, Equity, Commitment and Women's Marital Quality", można znaleźć w najnowszym numerze Social Forces, czasopisma socjologicznego, cieszącego się dużym uznaniem. Analizie poddano ponad 5000 par w Stanach Zjednoczonych w ramach National Survey of Families and Households. Kilka badań przeprowadzonych na podobnym gruncie w USA próbowało do tej pory skupić się jedynie na podziale prac domowych lub dochodach męża. Badanie to jest pierwszym tego typu, które przyjrzało się często pomijanemu czynnikowi, jakim jest emocjonalne zaangażowanie i oddanie męża. Wielokrotnie udowodniono, że czułość, dobre zrozumienie i jakość czasu spędzanego z mężem są więcej niż wystarczające, aby zadowolić kobietę. Najwyższy czas, aby nasi biedni mężowie zwrócili uwagę na to interesujące badanie. Chociaż konwencjonalne i akademickie mądrości propagują ideę, że najlepsze małżeństwa są mieszanką równych sobie, w rzeczywistości sprawa wydaje się bardziej skomplikowana. Chociaż kobiety są wystarczająco wrażliwe, by docenić nierówność w rutynowych zadaniach i wysiłkach, jest to coś, co prawdopodobnie można zignorować, pod warunkiem, że są one emocjonalnie zadowolone. Co ważniejsze, mężowie muszą być wyczuleni na uczucia partnerki dotyczące zarówno małżeństwa, jak i ich związku w ogóle. Wiele się o tym mówi, a mniej robi - obecnie udowodniono, że równość niekoniecznie prowadzi do sprawiedliwości: "Niezależnie od tego, co mężatki mówią na temat płci, mają one tendencję do szczęśliwszych małżeństw, gdy ich mąż jest dobrym żywicielem - pod warunkiem, że jest również zaangażowany emocjonalnie. Byłam bardzo zaskoczona, gdy odkryłam, że nawet kobiety myślące egalitarnie są szczęśliwsze, gdy ich małżeństwa są zorganizowane według bardziej genderowych zasad' - zauważyła Wilcox, jedna z autorek badania.