Formuła mleka cierpiąca z powodu interesów handlowych

image

Mleko recepturowe, ważny substytut mleka dla niemowląt i bardzo wrażliwy towar jest zagrożony. Interesy handlowe, a nie kwestie zdrowotne, decydują o tym, co wchodzi w skład mleka w proszku, ostrzegają eksperci ds. zdrowia dzieci w tym tygodniu w BMJ.

Komisja Codex Alimentarius, będąca częścią zarówno Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa, jak i Światowej Organizacji Zdrowia, opracowuje normy i wytyczne dotyczące żywności w celu ochrony zdrowia konsumentów i zapewnienia uczciwych praktyk handlowych na całym świecie. Jest to bardzo delikatna kwestia, ponieważ niemowlęta są zbyt wrażliwe.

Wszystkie trzy przeglądy naukowe potwierdzają, że bezpieczny poziom białka w preparacie dla niemowląt powinien być oparty na uznanym współczynniku konwersji azotu. Podczas gdy przemysł twierdzi, że zastosowanie niższego współczynnika konwersji azotu doprowadziłoby do utraty około 80 milionów (55 milionów funtów; 96 milionów dolarów) dla przemysłu mleczarskiego w samej Europie, to oczywiście nie jest tak, jeśli odpowiedni współczynnik jest stosowany do produktów do żywienia niemowląt. Inną kontrowersyjną kwestią było podejście do ustalania maksymalnych wartości składników pokarmowych. Jednak, wbrew tym silnym opiniom naukowym, niektóre państwa członkowskie wnioskowały o ustalenie maksymalnych wartości tylko dla poziomów składników odżywczych o udokumentowanym niekorzystnym wpływie na niemowlęta, podczas gdy we wszystkich innych przypadkach powinny być ustalane tylko tymczasowe górne wartości, które nie byłyby wiążące dla producentów.

Podsumowując, lekarze powinni wybierać i zalecać tylko te preparaty do początkowego żywienia niemowląt, których skład opiera się na aktualnej wiedzy naukowej i na zapotrzebowaniu pokarmowym niemowląt.