Kobiety z rzadszymi miesiączkami mają niskie ryzyko raka ginekologicznego

image

Naukowcy odkryli, że kobiety, które pomijają swój cykl menstruacyjny za pomocą pigułek antykoncepcyjnych lub innych metod, są mniej narażone na rozwój nowotworów związanych z żeńskim układem rozrodczym, takich jak rak szyjki macicy, rak macicy czy rak jajnika.

Choć w powszechnym mniemaniu regularne miesiączki oznaczają "dobre oczyszczenie", to jednak zbyt obfite miesiączkowanie może być przyczyną wielu chorób, w tym raka piersi, jajników i endometrium - mówi profesor Ian Fraser, profesor medycyny reprodukcyjnej na Uniwersytecie w Sydney w Australii.

Im mniej miesiączek ma kobieta, tym lepiej, mówi, poinformował ABC science online.

'W naszym społeczeństwie kobiety mają o wiele więcej okresów niż w prymitywnych społeczeństwach, a każdy cykl menstruacyjny prowadzi do dużych wahań hormonów jajnikowych estrogenu i progesteronu' Według Frasera, to nadmiernie stymuluje narządy rozrodcze i piersi 'macica, wyściółka macicy i piersi nie zostały zaprojektowane, aby sobie z tym poradzić i powoduje, że niektóre komórki rosną i cofają się co miesiąc, co oznacza większą szansę na błąd w procesie proliferacji nieprawidłowych komórek', mówi. W naszym społeczeństwie dziewczynki miesiączkują wcześniej, a kobiety mają więcej miesiączek przed porodem. Kobiety z tradycyjnych społeczeństw karmią jednak piersią przez dłuższy czas, często zachodzą w ciążę wkrótce po powrocie miesiączki, zachodzą średnio w pięć do sześciu ciąż i wcześniej przechodzą menopauzę - wszystkie te czynniki zmniejszają liczbę miesiączek w ciągu całego życia.