Lochia, czyli krwawienie poporodowe: Co musisz wiedzieć?

image

Krwawienie z pochwy w dniach po porodzie jest normalne, ale należy znać objawy wskazujące na to, że jest ono nieprawidłowe i wymaga opieki medycznej.
Kobieta trzymająca dziecko myśli o lochia | CU OB-GYN | Denver & Aurora, COThe time after child birth is an exciting one, but it's also a period of adjustment and healing for mathers. Bezpośrednio po urodzeniu dziecka, ciało kobiety przechodzi naturalny proces, w którym zostaje zrzucone łożysko, organ odżywiający płód. Przez cały ten proces poporodowy dochodzi do krwawienia - ale ważne jest, aby wiedzieć, jak bardzo krwawienie po porodzie jest normalne, jak długo trwa i jak radzić sobie z tą częścią doświadczenia porodowego.

Przyjrzyjmy się więc kilku faktom, które pomogą odróżnić normalne krwawienie poporodowe od nieprawidłowych. Może to pomóc nowym mamom uniknąć niepotrzebnego stresu i niepokoju lub, w poważniejszych sytuacjach, dać im znać, czy muszą planować wizytę na OB-GYN.

Skąd mam wiedzieć, czy mój lochia (krwawienie poporodowe) jest w normie?
Lochia to okres menstruacyjny, którego kobiety doświadczają po porodzie. Składa się ona z błony śluzowej wyściełającej macicę w czasie ciąży, jak również z wylanych czerwonych i białych krwinek. Kobiety doświadczają krwawienia po porodzie z pochwy, jak również po cesarskim cięciu.

Czas trwania. Normalny proces krwawienia trwa około sześciu tygodni po porodzie. W tym czasie macica, która nosiła dziecko w czasie ciąży, przechodzi zmiany, które przywrócą ją do normalnego stanu. W tym czasie kobiety powinny nosić ochraniacze, a nie tampony czy kubki menstruacyjne, ponieważ mogą one wprowadzać bakterie do wciąż powracających do zdrowia narządów płciowych i macicy.

Konsystencja i kolor. Jest to jeden z czynników, który może być nieco trudny do oceny i może się różnić. Na przykład powstawanie małych zakrzepów krwi podczas krwawienia poporodowego może być normalne. Ponadto, w pierwszych dniach po porodzie, kobiety mogą dostać czerwono-brązowy lochia, który jest normalny, jak również.

Następny etap krwawienia z pochwy następuje, gdy czerwono-brązowe krwawienie z ewentualnymi małymi zakrzepami zamienia się w wodnisty, brązowawy lub różowawy kolor. Etap ten trwa od 2 do 3 tygodni.

Po tym czasie kolor zmieni się na białawy, blady odcień. Dzieje się tak dlatego, że pod koniec trzeciego tygodnia większość czerwonych krwinek została przepuszczona przez krwawienie. Ta wydzielina może pozostać do 6 tygodnia po porodzie. W niektórych sytuacjach ta wydzielina może utrzymywać się do 8. tygodnia po porodzie, co może być normalne.

Kwota. Krwawienie w pierwszych dwóch tygodniach po porodzie jest znacznie obfite, ponieważ dochodzi do zrzucenia tkanek z ciąży. Stopniowo zmniejsza się ono wraz z upływem czasu, w miarę jak materiał jest opróżniany. Lekkie krwawienie lub plamienie po porodzie może utrzymywać się do sześciu tygodni po porodzie, chociaż jest ono różne u poszczególnych osób. Niektóre kobiety zauważają również zwiększony bóle brzucha, gdy są aktywne fizycznie, rano lub podczas karmienia piersią.

Skąd mam wiedzieć, że moja lochia wymaga uwagi lekarza?

  • Nadmierne krwawienie (nasycenie podkładki w mniej niż godzinę).
  • Uzyskanie nienaturalnie dużych zakrzepów wielkości piłki golfowej.
  • Zakrzepy o nieprzyjemnym zapachu, krwawienie lub wydzielina.
  • Poważne skurcze.
  • Mdłości i zawroty głowy.
  • Rozmyte widzenie.
  • Dreszcze lub gorączka 
  • Uczucie omdlenia lub osłabienia.
  • Zwiększona częstość akcji serca.

Czy muszę się martwić krwotokiem poporodowym?
Krwotok poporodowy to nadmierne krwawienie po urodzeniu dziecka, najczęściej spowodowane niezdolnością macicy do skurczów (atonia macicy). Nadmierne krwawienie może być również spowodowane ranami, zatrzymanym łożyskiem, nieprawidłowo przylegającym łożyskiem lub z innych rzadkich przyczyn.

Większość przypadków krwotoku poporodowego występuje w momencie porodu lub wkrótce po nim, ale w rzadkich przypadkach kobiety mogą mocno krwawić po powrocie do domu w opóźnionym krwotoku poporodowym. Niektóre przyczyny opóźnionego krwawienia poporodowego to zatrzymane łożysko, zaburzenia krwawienia, infekcje lub problemy z łożyskiem.

Twoja położna lub położna porodowa powinna omówić ryzyko wystąpienia krwotoku połogowego w ramach opieki nad Tobą w czasie ciąży. Na przykład kobiety, u których wykonano cesarskie cięcie, są nieco bardziej narażone na krwotok poporodowy, podobnie jak kobiety z ciążą bliźniaczą lub stanem przedrzucawkowym.

Wnioski dotyczące krwawienia po porodzie
Posiadanie dziecka zmienia wszystko. Jeśli jesteś kobietą, która znajduje się w okresie połogu, pamiętaj, aby świętować te kamienie milowe i mieć na uwadze, jak reaguje Twoje ciało i dziecko.

Skupiając troskę i uwagę na swoim nowym dziecku, ważne jest również, aby dbać o własne zdrowie - nie zapominaj o sobie.

Jeśli zauważysz któryś z wyżej wymienionych nieprawidłowych objawów, ważne jest, abyś zwrócił się o pomoc medyczną. Przy odpowiednim czasie uwagi i ostrożności, możesz oszczędzić sobie niepotrzebnego stresu, jednocześnie dbając o swoje zdrowie.