Nadmierna zawartość tłuszczu w brzuchu może zwiększać ryzyko powstawania kamieni żółciowych u kobiet.

image

Kobiety, które mają nadmiar tłuszczu wokół talii są dwa razy bardziej narażone na rozwój kamieni żółciowych w porównaniu z ich odpowiednikami.

Kamienie żółciowe to zbiory kryształów stałych (głównie cholesterolu) w pęcherzyku żółciowym lub w drogach żółciowych (drogach żółciowych). Amerykanie poddają się ponad 800 000 operacji na kamieniach żółciowych każdego roku i jest to najczęstsza choroba brzucha spotykana wśród kobiet w USA.

Naukowcy kierowani przez Chung-Jyi Tsai na Uniwersytecie Kentucky w Lexington zbadali ponad 42.000 kobiet w 1986 roku. Wszystkie były w wieku od 39 do 66 lat. W tym czasie, żaden z nich nie miał kamienie żółciowe, poinformował portal HealthCentral.

W ramach badania, kobiety dostarczyły pomiary talii i bioder oraz szczegóły dotyczące ich normalnej diety. Raportowanie w wydaniu online Gut 13 lutego, naukowcy stwierdzili, że prawie 3,200 kobiet musiało przejść operację kamicy żółciowej do roku 2000. W porównaniu do kobiet z talii na lub poniżej 26 cali, kobiety z talii 36 cali lub więcej stoją w obliczu podwójnego ryzyka rozwoju kamienie żółciowe wymagające chirurgicznego usunięcia, naukowcy stwierdzili. Ponadto, wyższy stosunek talii do bioder - obliczenie wielkości talii podzielonej przez rozmiar bioder - również zwiększyło ryzyko powstawania kamieni żółciowych. Kobiety, u których stosunek ten wynosił 0,86, były o 40 procent bardziej narażone na kamienie żółciowe w porównaniu z kobietami, u których stosunek ten wynosił 0,70 lub mniej. Badanie pokazuje, że poszerzanie się talii jest ważnym czynnikiem ryzyka wystąpienia kamieni żółciowych u kobiet: "Jest to sposób na dopracowanie przyczyn otyłości związanych z kamieniem żółciowym" - powiedziała Joanne A.P. Wilson, profesor gastroenterologii na Uniwersytecie Duke'a. Wybrzuszony midriff jest również związany z ryzykiem choroby serca, dodała: "Najważniejsze jest to, że kobiety powinny kontrolować swoją wagę", powiedział Wilson.