Oto dlaczego powinnaś poznać swoje piersi

image

Regularne ich badanie może pomóc Ci poznać niuanse Twojego ciała, aby łatwiej wykryć wszelkie zmiany - które mogą sygnalizować raka piersi lub inne choroby piersi. 

"To ważne, aby kobiety miały świadomość swoich piersi", powiedziała dr DaCarla Albright, profesor ginekologii i położnictwa klinicznego w Penn Medicine. "To jest podstawowe. Jesteśmy z naszym ciałem każdego dnia, więc jesteśmy bardziej skłonni zauważyć, jeśli coś nie wygląda dobrze lub nie czuje się dobrze. 

"Zauważymy to łatwiej niż nasi lekarze, którzy widzą nas raz lub dwa razy w roku."

Wiedzieć, czego szukać
Jedna na osiem kobiet - 12,5 procent - w ciągu swojego życia zachorowuje na raka piersi. Znalezienie raka piersi tak wcześnie, jak to możliwe, daje większe szanse na powodzenie. 

Istnieje kilka różnych rodzajów raka piersi, ale jednym z najczęstszych objawów wśród raków piersi jest nowa gruda lub masa. Bezbolesna, twarda masa, która ma nieregularne krawędzie, jest bardziej podatna na raka, ale według American Cancer Society rak piersi może być delikatny, miękki lub zaokrąglony.

Inne objawy mogą obejmować:

  • Obrzęk piersi, z wyraźną grudką lub bez.
  • Podrażnienie lub wgłębienie skóry
  • Ból piersi lub sutków
  • Sutek, który jest odwrócony do środka
  • Czerwona, łuskowata lub pogrubiona skóra sutka lub piersi
  • Wydzielina z brodawki sutkowej, z wyłączeniem mleka matki
  • Spuchnięte węzły chłonne pod pachami lub w pobliżu obojczyka

"Bądźcie świadomi, czy są jakieś zmiany w skórze, w kolorze skóry, czy jest ona wgłębiająca się lub wciągająca w określony obszar", powiedział dr Albright. "Chociaż zmiany w kolorze skóry mogą być oznaką czegoś mniejszego, jak infekcja piersi, która może być leczona antybiotykiem, może to być oznaką czegoś bardziej niepokojącego, a więc wymaga uwagi.  Należy upewnić się, że lekarz jest świadomy każdego z powyższych objawów.

"Jeśli czujesz, że masz nową masę lub grudę, to jest to coś, o czym powinieneś poinformować swojego lekarza."

Zgłaszanie zmian w piersi
Powyższe objawy mogą być spowodowane innymi czynnikami niż rak piersi i ważne jest, aby pamiętać, że nie wszystkie grudki, zmiany lub różnice w piersi sygnalizują poważne choroby.

"Myślę, że ogólnie rzecz biorąc, kobiety muszą zrozumieć, że chociaż ich piersi nie są tak symetryczne, jak im się wydaje, że powinny być - jeden może być nieco większy od drugiego - to drobna anatomiczna wariacja jest całkowicie normalna" - powiedział dr Albright.  

Możesz również zauważyć zmiany w Twoich piersiach w niektórych momentach cyklu miesiączkowego, zwłaszcza na krótko przed rozpoczęciem miesiączki, lub w innych momentach Twojego życia, w tym w czasie ciąży lub jeśli przyjmujesz hormony, takie jak tabletki antykoncepcyjne.

"Czasami zdarzają się zmiany hormonalne," powiedział dr Albright. "Pytam pacjentów, czy mogą powiązać jakiekolwiek zmiany z cyklem miesiączkowym. Jeśli zmiany zachodzą cyklicznie, są mniej prawdopodobne, że będą niepokojące."

Jeśli jednak nie możesz powiązać zmian w piersiach z cyklem miesiączkowym lub jeśli zauważysz guzek, obrzęk, tkliwość lub podrażnienie sutka, które nie ustępuje, jak najszybciej skontaktuj się z lekarzem. Może ona przeprowadzić kliniczne badanie piersi, a także w razie potrzeby zamówić odpowiednie obrazowanie. 

"Naprawdę zachęcam kobiety, by się nie bały, wiele razy nie jest to tak niepokojące, jak im się wydaje", powiedział dr Albright. "Nie zwlekaj, zadzwoń do lekarza, przyjdź na badanie, oceńmy je i zabierzmy stąd."