Powikłanie ciążowe zmniejszone przez suplementację wapnia

image

Suplementacja wapnia w czasie ciąży może zmniejszyć częstość występowania powikłań ciążowych, w szczególności związanych z stanem przedrzucawkowym, donosi badanie opublikowane przez American Journal of Obstetrics and Gynecology.

Stan przedrzucawkowy, powikłanie związane z ciążą, charakteryzujące się podwyższonym ciśnieniem krwi i białkomoczem (wysoki poziom białka w moczu). Zwykle obserwuje się obrzęk stóp, rąk i nóg. Pozostawienie ich bez opieki może spowodować dalsze pogorszenie stanu, a w konsekwencji napady drgawek. W najgorszych warunkach może to doprowadzić do śmierci ciężarnej matki i dziecka, przed, po lub podczas porodu.

Do badania zostało zatrudnionych około 8 300 kobiet w ciąży, około 20. tygodnia ciąży. Wszystkie kobiety miały niewystarczający poziom suplementacji wapnia z powodu złej diety (

Uczestnicy badania z Wietnamu, Argentyny, Egiptu, Indii, RPA i Peru otrzymali losowo albo tabletki wapnia (1500 mg węglanu wapnia) w formie do żucia, albo placebo. Zarówno grupa kontrolna, jak i doświadczalna miały porównywalne wskaźniki stanu przedrzucawkowego (odpowiednio 4,5 Vs 4,1%). Częstość występowania powikłań związanych z stanem przedrzucawkowym była jednak mniejsza u osób, które spożywały suplement wapnia. Ponadto stwierdzono, że młode kobiety otrzymujące suplementację wapnia mają mniejsze ryzyko przedwczesnego porodu. Wskaźniki zgodności uczestników badania były wysokie. Może to być odpowiedzialne za mniejszą częstotliwość występowania powikłań związanych z stanem przedrzucawkowym. Nie jest jasne, w jaki sposób wapń działa w celu zmniejszenia związanego z tym ryzyka. Naukowcy podkreślili potrzebę dalszych badań w celu ustalenia korzystnego wpływu suplementacji wapnia na poprawę zdrowia matki i dziecka.