Rodzice dla nastolatków jako najbardziej wiarygodne źródło edukacji seksualnej

image

Nastolatki uważają swoich rodziców za najbardziej autentyczne źródło prawidłowych informacji o seksie, jak wynika z nowego badania.

Spośród 1171 nastolatków, którzy wzięli udział w badaniu przeprowadzonym przez Canadian Association for Health Information, prawie 63% wskazało rodziców jako kluczowe źródło wiedzy na temat "Ptaków i Pszczół". Oczywiście, młodzież przypisuje część swojej wiedzy również doświadczeniu w szkole i dyskusjom w gronie przyjaciół.

"Jednym z najbardziej zaskakujących wyników badania było to, jak rodzice nie doceniają ich znaczenia i roli, jaką nastolatki oczekują od nich, jeśli chodzi o ich seksualność i zdrowie seksualne", powiedziała dr Miriam Kaufman, rzecznik stowarzyszenia.

Val Friesen, nastoletnia uczestniczka badania, bardzo wysoko oceniła swoją matkę, jako jedyną wskazówkę na temat seksu, i prawdopodobnie dlatego jest świadoma pułapek niechronionego seksu". Z badania wynika, że prawie 1/3 nastolatków uprawia regularne czynności seksualne, a z tej grupy prawie dwie trzecie uprawia seks oralny. Prawie 25% aktywnych seksualnie nastolatków uprawiało seks bez zabezpieczenia. 90 procent nastolatków wykazywało ogromną pewność siebie, wiedząc wszystko o seksie, ale w rzeczywistości nie wiedziało zbyt wiele. Dr Margo Lane, która prowadziła sekcję Manitoby, powiedziała: "Wiedzieli o wiele więcej o HIV niż o [częstszych] infekcjach, które bardziej zagrażają zdrowiu przeciętnego nastolatka".