Wczesne poronienie częste u kobiet w stresie

image

Kobiety narażone na stres są trzykrotnie bardziej narażone na poronienia w pierwszych trzech tygodniach ciąży niż na podwyższony poziom kortyzolu w moczu. Badanie to jest pierwszym tego rodzaju badaniem, które wykazało związek między wzrostem poziomu kortyzolu a utratą ciąży we wczesnym stadium.

Kortyzol jest hormonem, który jest uwalniany w odpowiedzi na stres. Poziom tego hormonu w moczu służy jako wiarygodny wskaźnik stresu. Prawie 61 ciężarnych kobiet w Gwatemali zostało wziętych do badania i poddanych analizie moczu trzy razy w tygodniu przez 1 rok (jeszcze zanim zaszły w ciążę). Pozwoliło to na indywidualny pomiar poziomu wyjściowego kortyzolu.

Na podstawie wcześniejszych badań ustalono, że od 31 do 89% poczęć powoduje poronienie. Większość badań klinicznych przeprowadza się około 6 tygodnia ciąży, kiedy kobiety zauważają, że są w ciąży. Poronienia, które występują w pierwszych trzech tygodniach ciąży, są jednak w dużej mierze ignorowane. W rzeczywistości większość poronień ma miejsce na tym etapie, który często pozostaje niezauważony.

Wśród badanych w wieku od 18 do 34 lat częstość poronień wynosiła aż 90% u kobiet z podwyższonym poziomem kortyzolu w porównaniu do 33% poronień u kobiet z normalnym poziomem hormonów. Uważa się, że wysoki poziom kortyzolu może sygnalizować organizmowi, że warunki są wrogie dla zachowania i kontynuacji ciąży, co prowadzi do poronienia. "Być może podwyższony poziom kortyzolu jest rozumiany przez organizm jako wskazówka, że kontekst jest niepewny, zmienia się, lub jakość środowiska pogarsza się. Odpowiedzią organizmu jest zatrzymanie wszelkiej dodatkowej aktywności i powrót do swoich najbardziej podstawowych funkcji," powiedział Nepomnaschy, jeden z badaczy zaangażowanych w badania. Nie jest jasne, czy podwyższenie kortyzolu powoduje poronienie bezpośrednio lub poprzez inne mechanizmy transdukcji sygnału. Wyniki niniejszego badania podkreślają znaczenie stresu we wczesnej utracie ciąży. Wskazano więcej badań w celu ustalenia ostatecznego związku pomiędzy poronieniem a stresem, poprzez duże badanie populacyjne.