Wskaźniki szczepień ochronnych MMR wzrastają

image

Krajowa Służba Zdrowia przeprowadziła badania i stwierdziła, że wskaźniki te wzrosły wśród osób przyjmujących szczepionkę MMR.

W Szkocji coraz więcej rodziców uodparnia swoje dzieci za pomocą szczepionki MMR typu "trzy w jednym". Jednak wskaźnik ten jest nadal znacznie niższy niż docelowy poziom 95% w wieku dwóch lat, określony przez rząd szkocki. Jednak wskaźniki uodpornienia wzrosły o 0,7%. Spadek ten wynikał ze związku szczepionek z chorobą autystyczną u dzieci.

Niewielkie badanie opublikowane w The Lancet w 1998 roku przez dr Andrew Wakefielda sugerowało związek z autyzmem. Jednak później, w wyniku dużego badania przeprowadzonego przez Medical Research Council na ponad 4000 dzieci, we wrześniu 2004 r. stwierdzono, że zastrzyk trzy w jednym, przeciwko odrze, śwince i różyczce, nie był powiązany z autyzmem.

Urzędnicy służby zdrowia powiedzieli, że 95% dzieci musi być uodpornionych, aby zapewnić odporność stada i zapobiec wybuchom odry, świnki czy różyczki. Wskaźniki szczepień przeciwko innym chorobom wieku dziecięcego utrzymują się znacznie powyżej poziomów docelowych. Według danych liczbowych wskaźniki przyjmowania szczepień w wieku dwóch lat na błonicę, tężec, polio i trzy inne choroby utrzymują się na stosunkowo stabilnym poziomie 96-97%. Torysowa rzeczniczka zdrowia Nanette Milne powiedziała, że pojedyncza szczepionka na te choroby jest bardzo kosztowna i może być dostępna dla elitarnej społeczności. Powiedziała, że nie jest to właściwe i minister zdrowia znajdzie rozwiązanie tego rodzaju problemu. Eksperci ds. zdrowia stwierdzili, że nie ma dowodów na to, że pojedyncze szczepionki są bezpieczniejsze dla dzieci niż MMR. Pewna rzeczniczka rządu szkockiego powiedziała, że szczepionka MMR jest najbezpieczniejszym, najskuteczniejszym sposobem ochrony wszystkich dzieci przed ryzykiem odry, świnki i różyczki.